Back to the Scottish Parliament Public Petitions Committee Official Report 29 June 2010 - Contents
Archive Home

Business Bulletin 1999-2011

Minutes of Proceedings 1999-2011

Journal of Parliamentary Proceedings Sessions 1 & 2

Committees Sessions 1, 2 & 3

Annual reports

PUBLIC PETITIONS COMMITTEE 11th MEETING 2010, SESSION 3  
  Col.
INTERESTS 2737
TEMPORARY CONVENER 2737
CONVENER 2738
NEW PETITIONS 2739
Cerebral Palsy/Acquired Brain Injury National Football Team (PE1335) 2739
Disabled Services (Consultation) (PE1334) 2742
Pit Ponies (PE1330) 2749
Gypsy Travellers (Council Tax) (PE1333) 2750
CURRENT PETITIONS 2754
Common Good Sites (Protection) (PE1050) 2754
School Bus Safety (PE1098 and PE1223) 2755
Transport Strategies (PE1115) 2757
Magazines and Newspapers (Display of Sexually Graphic Material) (PE1169) 2759
Tail Docking (PE1196 and PE1230) 2761
General Practitioner Dispensing Practices (PE1220) 2762
Biological Data (PE1229) 2763
HM Prison Kilmarnock Contract (Independent Review) (PE1241) 2763
Freight Trains (Overnight Running) (PE1273) and Rail Noise and Vibration (Larbert) (PE1302) 2764
Education (Scotland) Act 1980 (Parental Choice) (PE1284) 2768
Stillbirths and Neonatal Deaths (PE1291) 2769
Planning (Protection of National Scenic Areas) (PE1295) 2770
Further Education (Students with Complex Needs) (PE1180) 2771
Haemochromatosis (Screening) (PE1298) 2773
Mental Health (Care and Treatment) (Scotland) Act 2003 (PE1310) 2773
Youth Football (PE1319) 2775
NEW PETITIONS (NOTIFICATION) 2782
WORK PROGRAMME 2782

PUBLIC PETITIONS COMMITTEE
11th Meeting 2010, Session 3

CONVENER

*Rhona Brankin (Midlothian) (Lab)

DEPUTYCONVENER

John Farquhar Munro (Ross, Skye and Inverness West) (LD)

COMMITTEE MEMBERS

*Bill Butler (Glasgow Anniesland) (Lab)
*Cathie Craigie (Cumbernauld and Kilsyth) (Lab)
*Nigel Don (North East Scotland) (SNP)
*Robin Harper (Lothians) (Green)
*Anne McLaughlin (Glasgow) (SNP)
*Nanette Milne (North East Scotland) (Con)
*John Wilson (Central Scotland) (SNP)

COMMITTEE SUBSTITUTES

Claire Baker (Mid Scotland and Fife) (Lab)
Jamie Hepburn (Central Scotland) (SNP)
Jamie McGrigor (Highlands and Islands) (Con)
Nicol Stephen (Aberdeen South) (LD)

*attended

THE FOLLOWING ALSO ATTENDED:

Trish Godman (West Renfrewshire) (Lab)
Christine Grahame (South of Scotland) (SNP)
Iain Gray (East Lothian) (Lab)
Mr Frank McAveety (Glasgow Shettleston) (Lab)
Dr Richard Simpson (Mid Scotland and Fife) (Lab)

THE FOLLOWING GAVE EVIDENCE:

Ann Cassels (Fernan Street Action Group)
Maggie Tervit
John Thomson (Fernan Street Action Group)

CLERK TO THE COMMITTEE

Fergus Cochrane

LOCATION

Committee Room 1