Back to the Scottish Parliament Public Petitions Committee Official Report 3 November 2009 - Contents
Archive Home

Business Bulletin 1999-2011

Minutes of Proceedings 1999-2011

Journal of Parliamentary Proceedings Sessions 1 & 2

Committees Sessions 1, 2 & 3

Annual reports

PUBLIC PETITIONS COMMITTEE 15th MEETING 2009, SESSION 3  
  Col.
NEW PETITIONS 2061
National Youth Volunteering Policy (PE1278) 2061
NHS Translation and Interpretation Services (PE1288) 2074
Dairy Farmers (Human Rights) (PE1263) 2074
Geodiversity Duty (PE1277) 2077
NHS 24 (Free Calls from Mobile Phones) (PE1285) 2078
Tobacco Products (Display) (PE1286) 2079
Disclosure Scotland (PE1289) 2079
CURRENT PETITIONS 2081
Sports Facilities (Primary Schools) (PE1256) 2081
Independent Midwifery Services (PE1052) 2083
Scottish Prison Population (Catholics) (PE1073) 2084
Local Museums (PE1083) 2087
Electricity Transmission Lines (Underground Cabling) (PE1087) 2088
School Bus Safety (PE1098 and PE1223) 2088
Community Prisons (PE1150) 2089
Befriending Services (PE1167) 2091
Magazines and Newspapers (Display of Sexually Graphic Material) (PE1169) 2092
Social Rented Housing (Standards) (PE1189) 2094
Independent Vehicular Ferry Routes (PE1192) 2097
NHS Services (Rural Areas) (PE1243) 2098
Rosyth Bypass (PE1255) 2098
Court Reporters (PE1257) 2098
Vitamin D Supplements (Guidance) (PE1259) 2099
NEW PETITIONS (NOTIFICATION) 2100
WORK PROGRAMME 2101

PUBLIC PETITIONS COMMITTEE
15th Meeting 2009, Session 3

CONVENER

*Mr Frank McAveety (Glasgow Shettleston) (Lab)

DEPUTY CONVENER

*John Farquhar Munro (Ross, Skye and Inverness West) (LD)

COMMITTEE MEMBERS

*Bill Butler (Glasgow Anniesland) (Lab)
*Nigel Don (North East Scotland) (SNP)
*Marlyn Glen (North East Scotland) (Lab)
*Robin Harper (Lothians) (Green)
*Anne McLaughlin (Glasgow) (SNP)
*Nanette Milne (North East Scotland) (Con)
*John Wilson (Central Scotland) (SNP)

COMMITTEE SUBSTITUTES

Claire Baker (Mid Scotland and Fife) (Lab)
Jamie McGrigor (Highlands and Islands) (Con)
Christina McKelvie (Central Scotland) (SNP)
Nicol Stephen (Aberdeen South) (LD)

*attended

THE FOLLOWING ALSO ATTENDED:

Murdo Fraser (Mid Scotland and Fife) (Con)
Lewis Macdonald (Aberdeen Central) (Lab)
Jack McConnell (Motherwell and Wishaw) (Lab)
Peter Peacock (Highlands and Islands) (Lab)
Graham Ross (Scottish Parliament Research, Information and Reporting Group)
Kimby Tosh (ProjectScotland)
Susan Watt (ProjectScotland)
David Whitton (Strathkelvin and Bearsden) (Lab)

CLERK TO THE COMMITTEE

Fergus Cochrane

ASSISTANT CLERKS

Franck David
Linda Smith

LOCATION

Committee Room 1