Back to the Scottish Parliament Public Petitions Committee Official Report 8 September 2009 - Contents
Archive Home

Business Bulletin 1999-2011

Minutes of Proceedings 1999-2011

Journal of Parliamentary Proceedings Sessions 1 & 2

Committees Sessions 1, 2 & 3

Annual reports

PUBLIC PETITIONS COMMITTEE 12th MEETING 2009, SESSION 3  
  Col.
New Petitions 1901
Changing Places Toilets (PE1270) 1901
Faith-based Schools (PE1262) 1910
National Suggestion Box Network (PE1264) 1912
School Closures (Children with Additional Support Needs) (PE1266) 1914
School and Nursery Closures (Public Inquiry) (PE1267) 1918
School Buildings (Asbestos Management Plan) (PE1268) 1925
Same-sex Marriage and Mixed-sex Civil Partnership (PE1269) 1928
Same-sex Marriage (PE1239) 1928
CURRENT PETITIONS 1931
Sleep Apnoea (PE953) 1931
Broken Glass (PE986) 1932
Beverage Containers (PE1145) 1932
Common Good Sites (Protection) (PE1050) 1933
Violence against Women (PE1103) 1933
Transport Strategies (PE1115) 1935
Nature Conservation (Scotland) Act 2004 (Snares) (PE1124) 1938
Scottish Agricultural Wages Board (PE1139) 1939
Disabled Parking (PE1149) 1940
Succession (Scotland) Act 1964 (PE1154 and PE1210) 1942
A92 Upgrade (PE1175) 1943
Bone Marrow Services (PE1204) 1943
Bus Services (Rural Areas) (PE1215) 1944
Licensing Reform (PE1217) 1944
Biological Data (PE1229) 1945
HM Prison Kilmarnock Contract (Independent Review) (PE1241) 1946
Schools (Health Promotion and Nutrition) (Scotland) Act 2007 (PE1244) 1948
Clostridium Difficile (Public Inquiry) (PE1225) 1949
Voluntary Sector Mental Health Services (Funding Framework) (PE1258) 1950
NEW PETITIONS (NOTIFICATION) 1952

PUBLIC PETITIONS COMMITTEE
12th Meeting 2009, Session 3

CONVENER

*Mr Frank McAveety (Glasgow Shettleston) (Lab)

DEPUTY CONVENER

*John Farquhar Munro (Ross, Skye and Inverness West) (LD)

COMMITTEE MEMBERS

*Bill Butler (Glasgow Anniesland) (Lab)
*Nigel Don (North East Scotland) (SNP)
*Marlyn Glen (North East Scotland) (Lab)
*Robin Harper (Lothians) (Green)
*Anne McLaughlin (Glasgow) (SNP)
Nanette Milne (North East Scotland) (Con)
*John Wilson (Central Scotland) (SNP)

COMMITTEE SUBSTITUTES

Claire Baker (Mid Scotland and Fife) (Lab)
*Jamie McGrigor (Highlands and Islands) (Con)
Christina McKelvie (Central Scotland) (SNP)
Nicol Stephen (Aberdeen South) (LD)

*attended

THE FOLLOWING ALSO ATTENDED:

Jackie Baillie (Dumbarton) (Lab)
Linda Burke (PAMIS)
Joyce Burns (PAMIS)
Willie Coffey (Kilmarnock and Loudoun) (SNP)
Bob Doris (Glasgow) (SNP)
Christine Grahame (South of Scotland) (SNP)
Ian Hood (Learning Disability Alliance Scotland)
Paul Martin (Glasgow Springburn) (Lab)
Margaret Mitchell (Central Scotland) (Con)
Dr Richard Simpson (Mid Scotland and Fife) (Lab)

CLERK TO THE COMMITTEE

Fergus Cochrane

ASSISTANT CLERKS

Franck David
Linda Smith

LOCATION

Committee Room 1