Back to the Scottish Parliament Public Petitions Committee Official Report 18 November 2008 - Contents
Archive Home

Business Bulletin 1999-2011

Minutes of Proceedings 1999-2011

Journal of Parliamentary Proceedings Sessions 1 & 2

Committees Sessions 1, 2 & 3

Annual reports

PUBLIC PETITIONS COMMITTEE 17th MEETING 2008, SESSION 3  
  Col.
NEW PETITIONS 1217
Health Visitors (PE1198, PE1199, PE1200) 1217
Access to Legal Representation (PE1197) 1232
Bone Marrow Services (PE1204) 1234
Succession Law (PE1210) 1236
Delivery Charges (Highlands) (PE1211) 1238
CURRENT PETITIONS 1239
Coastal and Marine National Park Process (PE1047) 1239
Maritime Organisations (PE1081) 1239
A76 (Safety Strategy) (PE1067) 1239
Primary Schools (Visiting Specialist Teachers) (PE1071) 1240
Scottish Prison Population (Catholics) (PE1073) 1241
Wind Farm Developments (PE1095) 1244
Motorcycle Facilities (PE1100) 1244
Cancer Treatment (Cetuximab) (PE1108) 1245
Residential and Abstinence Treatment (PE1113) 1246
Medical Records (Destruction) (PE1141) 1247
Fire Service Boards (PE1147) 1247
Disabled Parking (PE1149) 1248
Hypertrophic Cardiomyopathy (Screening) (PE1151) 1248
Closed-circuit Television Provision (PE1152) 1249
Children's Interests (PE1156) 1249
NEW PETITIONS (NOTIFICATION) 1251

Public Petitions Committee
17th Meeting 2008, Session 3

CONVENER

*Mr Frank McAveety (Glasgow Shettleston) (Lab)

DEPUTY CONVENER

*John Farquhar Munro (Ross, Skye and Inverness West) (LD)

COMMITTEE MEMBERS

*Bashir Ahmad (Glasgow) (SNP)
*Bill Butler (Glasgow Anniesland) (Lab)
*Nigel Don (North East Scotland) (SNP)
*Marlyn Glen (North East Scotland) (Lab)
Robin Harper (Lothians) (Green)
Nanette Milne (North East Scotland) (Con)
*John Wilson (Central Scotland) (SNP)

COMMITTEE SUBSTITUTES

Claire Baker (Mid Scotland and Fife) (Lab)
Jamie McGrigor (Highlands and Islands) (Con)
Christina McKelvie (Central Scotland) (SNP)
Nicol Stephen (Aberdeen South) (LD)

*attended

THE FOLLOWING ALSO ATTENDED:

Dr Colin Brown
Dr Georgina L Brown
Dr Peter Cawston
Gale McCallum
Michael McMahon (Hamilton North and Bellshill) (Lab)
Dr Anne Mullin
Mary Scanlon (Highlands and Islands) (Con)
Dr Phil Wilson

CLERK TO THE COMMITTEE

Fergus Cochrane

ASSISTANT CLERKS

Franck David
Zoé Tough

LOCATION

Committee Room 1