Back to the Scottish Parliament Subordinate Legislation Committee Official Report 31 January 2007 - Contents
Archive Home

Business Bulletin 1999-2011

Minutes of Proceedings 1999-2011

Journal of Parliamentary Proceedings Sessions 1 & 2

Committees Sessions 1, 2 & 3

Annual reports

  

SUBORDINATE LEGISLATION COMMITTEE 4th MEETING 2007, SESSION 2  
  Col.
DELEGATED POWERS SCRUTINY 2263
Transport and Works (Scotland) Bill: as amended at Stage 2 2263
EXECUTIVE RESPONSE 2266
Drugs Assessor (Qualifications and Experience) (Scotland) Regulations 2007 (SSI 2007/8) 2266
DRAFT INSTRUMENTS SUBJECT TO APPROVAL 2266
Budget (Scotland) Act 2006 Amendment Order 2007 (draft) 2266
Regulation of Care (Scotland) Act 2001 (Minimum Frequency of Inspections) Order 2007 (draft) 2266
DRAFT GUIDANCE SUBJECT TO APPROVAL 2267
Licensing (Scotland) Act 2005: Draft Guidance for Licensing Boards and Local Authorities  
(SE/2007/9) 2267
INSTRUMENTS SUBJECT TO ANNULMENT 2269
Food Hygiene (Scotland) Amendment Regulations 2007 (SSI 2007/11) 2269
Prohibition of Fishing with Multiple Trawls (No 2) (Scotland) Amendment Order 2007 (SSI 2007/13) 2269
Civil Legal Aid (Scotland) (Fees) Amendment Regulations 2007 (SSI 2007/14) 2270
Antisocial Behaviour (Fixed Penalty Offence) (Prescribed Area) (Scotland)  
Regulations 2007 (SSI 2007/15) 2271
Tenements (Scotland) Act 2004 (Prescribed Risks) Order 2007 (SSI 2007/16) 2271
Tweed Regulation Order 2007 (SSI 2007/19) 2271
INSTRUMENTS NOT LAID BEFORE THE PARLIAMENT 2272
Tenements (Scotland) Act 2004 (Commencement No 2) Order 2007 (SSI 2007/17) 2272

SUBORDINATE LEGISLATION COMMITTEE
4th Meeting 2007, Session 2

CONVENER

*Dr Sylvia Jackson (Stirling) (Lab)

DEPUTY CONVENER

*Mr Kenneth Macintosh (Eastwood) (Lab)

COMMITTEE MEMBERS

Janis Hughes (Glasgow Rutherglen) (Lab)
*Mr Adam Ingram (South of Scotland) (SNP)
*Mr Stewart Maxwell (West of Scotland) (SNP)
Euan Robson (Roxburgh and Berwickshire) (LD)
Murray Tosh (West of Scotland) (Con)

COMMITTEE SUBSTITUTES

Mr Ted Brocklebank (Mid Scotland and Fife) (Con)
Maureen Macmillan (Highlands and Islands) (Lab)
Ms Maureen Watt (North East Scotland) (SNP)

*attended

THE FOLLOWING ALSO ATTENDED:

Margaret Macdonald (Legal Adviser)

CLERK TO THE COMMITTEE

Ruth Cooper

SENIOR ASSISTANT CLERK

David McLaren

ASSISTANT CLERK

Jake Thomas

LOCATION

Committee Room 1