Home

Session 2 (2003)

Scottish Parliament
Environment and Rural Development Committee
Official Report


Meeting No 4, 2003


10 September 2003

CONTENTS

Wednesday 10 September 2003

ENVIRONMENT AND RURAL DEVELOPMENT COMMITTEE 4TH MEETING 2003, SESSION 2

 

Col.

SUBORDINATE LEGISLATION

101

Prohibition of Fishing for Scallops (Scotland) Order 2003 (SSI 2003/371)

101

Draft Code of Recommendations for the Welfare of Livestock: Pigs (SE/2003/173)

138

Draft Code of Recommendations for the Welfare of Livestock: Cattle (SE/2003/175)

138

Welfare of Farmed Animals (Scotland) Amendment Regulations 2003 (Draft)

138

Products of Animal Origin (Third Country Imports) (Scotland) Amendment (No 3) Regulations 2003 (SSI 2003/333)

144

Environmental Impact Assessment (Water Management) (Scotland) Regulations 2003 (SSI 2003/341)

144

WORK PROGRAMME

145

PUBLIC PETITIONS

148

South-east Islay Skerries (Special Area of Conservation) (PE246)

148

Fishing Industry (Fixed Quota Allocations) (PE365)

149

Predatory Birds (PE449)

151

Sites of Special Scientific Interest and Special Protection Areas (Arran, Barra and Yell)

(PE462, PE463 and PE464)

154

Water Treatment Plants (PE517)

154

ENVIRONMENT AND RURAL DEVELOPMENT COMMITTEE
4th Meeting 2003, Session 2

CONVENER

*Sarah Boyack (Edinburgh Central) (Lab)

DEPUTY CONVENER

*Eleanor Scott (Highlands and Islands) (Green)

COMMITTEE MEMBERS

*Roseanna Cunningham (Perth) (SNP)
*Mr Rob Gibson (Highlands and Islands) (SNP)
*Karen Gillon (Clydesdale) (Lab)
*Alex Johnstone (North East Scotland) (Con)
*Maureen Macmillan (Highlands and Islands) (Lab)
*Mr Alasdair Morrison (Western Isles) (Lab)
*Nora Radcliffe (Gordon) (LD)

*attended

COMMITTEE SUBSTITUTES

Alex Fergusson (Galloway and Upper Nithsdale) (Con)
Jim Mather (Highlands and Islands) (SNP)
Mr Mark Ruskell (Mid Scotland and Fife) (Green)

THE FOLLOWING ALSO ATTENDED:

Mr Ted Brocklebank (Mid Scotland and Fife) (Con)
Susan Deacon (Edinburgh East and Musselburgh) (Lab)
Fergus Ewing (Inverness East, Nairn and Lochaber) (SNP)
Mrs Margaret Ewing (Moray) (SNP)
Alex Fergusson (Galloway and Upper Nithsdale) (Con)
Iain Holt (Scottish Executive Environment and Rural Affairs Department)
Gabby Pieraccini (Scottish Executive Environment and Rural Affairs Department)
Stewart Stevenson (Banff and Buchan) (SNP)
Allan Wilson (Deputy Minister for Environment and Rural Development)

CLERK TO THE COMMITTEE

Tracey Hawe

SENIOR ASSISTANT CLERK

Mark Brough

ASSISTANT CLERK

Catherine Johnstone
Roz Wheeler

LOCATION

Committee Room 1




© Scottish Parliament 2003

Prepared 10 September 2003