Back to the Scottish Parliament Environment and Rural Development Committee Official Report 4 October 2006 - Contents
Archive Home

Business Bulletin 1999-2011

Minutes of Proceedings 1999-2011

Journal of Parliamentary Proceedings Sessions 1 & 2

Committees Sessions 1, 2 & 3

Annual reports

ENVIRONMENT AND RURAL DEVELOPMENT COMMITTEE 28TH MEETING 2006, SESSION 2  
  Col.
AQUACULTURE AND FISHERIES (SCOTLAND) BILL: STAGE 1 3525
SUBORDINATE LEGISLATION 3569
Water Services and Sewerage Services Licences (Scotland) Order 2006 (SSI 2006/464) 3569
Environmental Noise (Scotland) Regulations 2006 (SSI 2006/465) 3569

environment and rural development committee
28th Meeting 2006, Session 2

CONVENER

*Sarah Boyack (Edinburgh Central) (Lab)

DEPUTY CONVENER

*Eleanor Scott (Highlands and Islands) (Green)

COMMITTEE MEMBERS

*Mr Ted Brocklebank (Mid Scotland and Fife) (Con)
*Rob Gibson (Highlands and Islands) (SNP)
*Richard Lochhead (Moray) (SNP)
*Maureen Macmillan (Highland and Islands) (Lab)
*Mr Alasdair Morrison (Western Isles) (Lab)
*Nora Radcliffe (Gordon) (LD)
*Elaine Smith (Coatbridge and Chryston) (Lab)

COMMITTEE SUBSTITUTES

Alex Fergusson (Galloway and Upper Nithsdale) (Con)
Trish Godman (West Renfrewshire) (Lab)
Jim Mather (Highlands and Islands) (SNP)
Mr Mark Ruskell (Mid Scotland and Fife) (Green)
Jeremy Purvis (Tweeddale, Ettrick and Lauderdale) (LD)

*attended

THE FOLLOWING GAVE EVIDENCE

Professor Sheila Crispin (Royal College of Veterinary Surgeons)
Andrew Grant (Fish Veterinary Society)
George Hamilton (Highland Council)
Doug MacLeod (Association of Scottish Shellfish Growers)
Angus MacMillan (West Minch Salmon Ltd)
Audrey Martin (Argyll and Bute Council)
Peter Middleton (Comhairle nan Eilean Siar)
Sid Patten (Scottish Salmon Producers Organisation)
Ian Pritchard (Crown Estate)
Andy Rosie (Scottish Environment Protection Agency)
Richard Slaski (Federation of Scottish Aquaculture Producers)
Dr Ron Stagg (Fisheries Research Services)

CLERK TO THE COMMITTEE

Mark Brough

SENIOR ASSISTANT CLERK

Katherine Wright

ASSISTANT CLERK

Jenny Goldsmith

LOCATION

Committee Room 6