Back to the Scottish Parliament Environment and Rural Development Committee Official Report 17 May 2006 - Contents
Archive Home

Business Bulletin 1999-2011

Minutes of Proceedings 1999-2011

Journal of Parliamentary Proceedings Sessions 1 & 2

Committees Sessions 1, 2 & 3

Annual reports

ENVIRONMENT AND RURAL DEVELOPMENT COMMITTEE 17th MEETING 2006, SESSION 2  
  Col.
WATER ENVIRONMENT AND WATER SERVICES (SCOTLAND) ACT 2003 3287
SUBORDINATE LEGISLATION 3301
Private Water Supplies (Notices) (Scotland) Regulations 2006 (Draft) 3301
Private Water Supplies (Scotland) Regulations 2006 (SSI 2006/209) 3314
Private Water Supplies (Grants) (Scotland) Regulations 2006 (SSI 2006/210) 3314
Land Management Contracts (Menu Scheme) (Scotland) Amendment Regulations 2006  
(SSI 2006/213) 3314
Croft House Grant (Scotland) Regulations 2006 (SSI 2006/214) 3314

environment and rural development committee
17th Meeting 2006, Session 2

CONVENER

*Sarah Boyack (Edinburgh Central) (Lab)

DEPUTY CONVENER

*Mr Mark Ruskell (Mid Scotland and Fife) (Green)

COMMITTEE MEMBERS

*Mr Ted Brocklebank (Mid Scotland and Fife) (Con)
*Rob Gibson (Highlands and Islands) (SNP)
Richard Lochhead (Moray) (SNP)
*Maureen Macmillan (Highland and Islands) (Lab)
*Mr Alasdair Morrison (Western Isles) (Lab)
*Nora Radcliffe (Gordon) (LD)
Elaine Smith (Coatbridge and Chryston) (Lab)

COMMITTEE SUBSTITUTES

Alex Fergusson (Galloway and Upper Nithsdale) (Con)
Trish Godman (West Renfrewshire) (Lab)
Jim Mather (Highlands and Islands) (SNP)
Jeremy Purvis (Tweeddale, Ettrick and Lauderdale) (LD)
Eleanor Scott (Highlands and Islands) (Green)

*attended

THE FOLLOWING ALSO ATTENDED:

Mr John Swinney (North Tayside) (SNP)

THE FOLLOWING GAVE EVIDENCE:

Joyce Carr (Scottish Executive Environment and Rural Affairs Department)
Rhona Brankin (Deputy Minister for Environment and Rural Development)
Bob Perrett (Scottish Executive Environment and Rural Affairs Department)
David Williamson (Scottish Executive Environment and Rural Affairs Department)

CLERK TO THE COMMITTEE

Mark Brough

SENIOR ASSISTANT CLERK

Katherine Wright

ASSISTANT CLERK

Jenny Goldsmith

LOCATION

Committee Room 5