Back to the Scottish Parliament Environment and Rural Development Committee Official Report 22 March 2006 - Contents
Archive Home

Business Bulletin 1999-2011

Minutes of Proceedings 1999-2011

Journal of Parliamentary Proceedings Sessions 1 & 2

Committees Sessions 1, 2 & 3

Annual reports

ENVIRONMENT AND RURAL DEVELOPMENT COMMITTEE 10th MEETING 2006, SESSION 2  
  Col.
ANIMAL HEALTH AND WELFARE (SCOTLAND) BILL: STAGE 2 2901
SUBORDINATE LEGISLATION 2936
Seeds (Fees) (Scotland) Amendment Regulations 2006 (SSI 2006/70) 2936
Water Services Charges (Billing and Collection) (Scotland) Order 2006 (SSI 2006/71) 2936
Water and Sewerage Charges (Exemption and Reduction) (Scotland) Regulations 2006  
(SSI 2006/72) 2936
SCOTTISH WATER 2937
ACCOUNTABILITY AND GOVERNANCE INQUIRY 2954

environment and rural development committee
10th Meeting 2006, Session 2

CONVENER

*Sarah Boyack (Edinburgh Central) (Lab)

DEPUTY CONVENER

*Mr Mark Ruskell (Mid Scotland and Fife) (Green)

COMMITTEE MEMBERS

*Mr Ted Brocklebank (Mid Scotland and Fife) (Con)
*Rob Gibson (Highlands and Islands) (SNP)
*Richard Lochhead (North East Scotland) (SNP)
*Maureen Macmillan (Highland and Islands) (Lab)
*Mr Alasdair Morrison (Western Isles) (Lab)
*Nora Radcliffe (Gordon) (LD)
*Elaine Smith (Coatbridge and Chryston) (Lab)

COMMITTEE SUBSTITUTES

Alex Fergusson (Galloway and Upper Nithsdale) (Con)
Trish Godman (West Renfrewshire) (Lab)
Jim Mather (Highlands and Islands) (SNP)
Jeremy Purvis (Tweeddale, Ettrick and Lauderdale) (LD)
Eleanor Scott (Highlands and Islands) (Green)

*attended

THE FOLLOWING GAVE EVIDENCE:

Ross Finnie (Minister for Environment and Rural Development)

THE FOLLOWING ALSO ATTENDED:

Rhona Brankin (Deputy Minister for Environment and Rural Development)
John Farquhar Munro (Ross, Skye and Inverness West) (LD)
Dr Elaine Murray (Dumfries) (Lab)
Mr John Swinney (North Tayside) (SNP)

 

CLERK TO THE COMMITTEE

Mark Brough

SENIOR ASSISTANT CLERK

Katherine Wright

ASSISTANT CLERK

Jenny Goldsmith

LOCATION

Committee Room 5

Col 2901