Back to the Scottish Parliament Environment and Rural Development Committee Official Report 8 September 2005 - Contents
Archive Home

Business Bulletin 1999-2011

Minutes of Proceedings 1999-2011

Journal of Parliamentary Proceedings Sessions 1 & 2

Committees Sessions 1, 2 & 3

Annual reports

ENVIRONMENT AND RURAL DEVELOPMENT COMMITTEE 21st Meeting 2005, Session 2

 
 

Col.

INTERESTS

2137

ITEMS IN PRIVATE

2137

SUBORDINATE LEGISLATION

2138

Wildlife and Countryside Act 1981 (Variation of Schedule) (Scotland) Order 2005 (SSI 2005/308)

2138

Genetically Modified Organisms (Transboundary Movements) (Scotland) Regulations 2005

 

(SSI 2005/316)

2138

Financial Assistance for Environmental Purposes (Scotland) Order 2005 (SSI 2005/324)

2138

Sea Fishing (Enforcement of Community Quota and Third Country Fishing Measures) (Scotland)

 

Order 2005 (SSI 2005/311)

2140

Products of Animal Origin (Third Country Imports) (Scotland) Amendment Regulations 2005

 

(SSI 2005/323)

2140

Cereal Seed (Scotland) Regulations 2005 (SSI 2005/328)

2140

Fodder Plant Seed (Scotland) Regulations 2005 (SSI 2005/329)

2141

Pollution Prevention and Control (Scotland) Amendment (No 2) Regulations 2005 (SSI 2005/340)

2141

Environment and RURAL Development COMMITTEE
21st Meeting 2005, Session 2

CONVENER

*Sarah Boyack (Edinburgh Central) (Lab)

DEPUTY CONVENER

*Mr Mark Ruskell (Mid Scotland and Fife) (Green)

COMMITTEE MEMBERS

*Mr Ted Brocklebank (Mid Scotland and Fife) (Con)
*Rob Gibson (Highlands and Islands) (SNP)
*Richard Lochhead (North East Scotland) (SNP)
*Maureen Macmillan (Highlands and Islands) (Lab)
Mr Alasdair Morrison (Western Isles) (Lab)
*Nora Radcliffe (Gordon) (LD)
Elaine Smith (Coatbridge and Chryston) (Lab)

COMMITTEE SUBSTITUTES

Alex Fergusson (Galloway and Upper Nithsdale) (Con)
Trish Godman (West Renfrewshire) (Lab)
Jim Mather (Highlands and Islands) (SNP)
Jeremy Purvis (Tweeddale, Ettrick and Lauderdale) (LD)
Eleanor Scott (Highlands and Islands) (Green)

*attended

CLERK TO THE COMMITTEE

Mark Brough

SENIOR ASSISTANT CLERK

Katherine Wright

ASSISTANT CLERK

Christine Lambourne

LOCATION

Committee Room 3

Col 2137