Back to the Scottish Parliament Environment and Rural Development Committee Official Report 2 March 2005 - Contents
Archive Home

Business Bulletin 1999-2011

Minutes of Proceedings 1999-2011

Journal of Parliamentary Proceedings Sessions 1 & 2

Committees Sessions 1, 2 & 3

Annual reports

ENVIRONMENT AND RURAL DEVELOPMENT COMMITTEE 7th MEETING 2005, SESSION 2

 

 

Col.

SUBORDINATE LEGISLATION

1689

Landfill Allowances Scheme (Scotland) Regulations 2005 (Draft)

1689

Conservation of Salmon (Esk Salmon Fishery District) Regulations 2005 (SSI 2005/24)

1700

Conservation of Salmon (River Annan Salmon Fishery District) Regulations 2005 (SSI 2005/37)

1727

Antisocial Behaviour (Noise Control) (Scotland) Regulations 2005 (SSI 2005/43)

1727

Domestic Water and Sewerage Charges (Reduction) (Scotland) Regulations 2005 (SSI 2005/53)

1727

Water Services Charges (Billing and Collection) (Scotland) Order 2005 (SSI 2005/54)

1727

CLIMATE CHANGE INQUIRY

1728

ENVIRONMENT AND RURAL DEVELOPMENT COMMITTEE
7th Meeting 2005, Session 2

CONVENER

*Sarah Boyack (Edinburgh Central) (Lab)

DEPUTY CONVENER

*Mr Mark Ruskell (Mid Scotland and Fife) (Green)

COMMITTEE MEMBERS

*Rob Gibson (Highlands and Islands) (SNP)
*Karen Gillon (Clydesdale) (Lab)
*Alex Johnstone (North East Scotland) (Con)
*Richard Lochhead (North East Scotland) (SNP)
*Maureen Macmillan (Highlands and Islands) (Lab)
Mr Alasdair Morrison (Western Isles) (Lab)
*Nora Radcliffe (Gordon) (LD)

COMMITTEE SUBSTITUTES

Alex Fergusson (Galloway and Upper Nithsdale) (Con)
Janis Hughes (Glasgow Rutherglen) (Lab)
Jim Mather (Highlands and Islands) (SNP)
Jeremy Purvis (Tweeddale, Ettrick and Lauderdale) (LD)
Eleanor Scott (Highlands and Islands) (Green)

*attended

THE FOLLOWING ALSO ATTENDED:

Chris Ballance (South of Scotland) (Green)
Fergus Ewing (Inverness East, Nairn and Lochaber) (SNP)
Mr John Home Robertson (East Lothian) (Lab)
Alasdair Morgan (South of Scotland) (SNP)
Mr Andrew Welsh (Angus) (SNP)

THE FOLLOWING GAVE EVIDENCE:

David Dunkley (Scottish Executive Environment and Rural Affairs Department)
Tom McCabe (Minister for Finance and Public Service Reform)
Lewis Macdonald (Deputy Minister for Environment and Rural Development)
Nicol Stephen (Minister for Transport)
Charles Stewart Roper (Scottish Executive Environment and Rural Affairs Department)
Allan Wilson (Deputy Minister for Enterprise and Lifelong Learning)

CLERK TO THE COMMITTEE

Mark Brough

SENIOR ASSISTANT CLERK

Katherine Wright

LOCATION

Committee Room 6