Back to the Scottish Parliament Public Petitions Committee Official Report 5 May 2009 - Contents
Archive Home

Business Bulletin 1999-2011

Minutes of Proceedings 1999-2011

Journal of Parliamentary Proceedings Sessions 1 & 2

Committees Sessions 1, 2 & 3

Annual reports

PUBLIC PETITIONS COMMITTEE 8th MEETING 2009, SESSION 3  
  Col.
NEW PETITIONS 1729
Football Stadia (Safe Standing Areas) (PE1248) 1729
Holiday and Party Flats (Regulation) (PE1249) 1740
Sheltered Housing (Self-funded Tenants) (PE1245) 1750
Smoke-free Mental Health Services (Consultation) (PE1246) 1751
Scottish Courts (McKenzie Friends) (PE1247) 1753
CURRENT PETITIONS 1757
Local Authorities' Traffic Orders (Procedure) (Scotland) Regulations (PE909) 1757
Disabled Parking Bays (Improper Use) (PE1007) 1757
Disabled Parking (PE1149) 1757
Sleep Apnoea (PE953) 1758
Plants (Complaints) (PE984) 1761
Electricity Transmission Lines (Underground Cabling) (PE1087) 1761
Fire Service Boards (PE1147) 1762
Closed-circuit Television Provision (PE1152) 1762
Free Public Transport (Under-16s) (PE1174) 1763
A92 Upgrade (PE1175) 1763
Permitted Development Rights (Port Authorities) (PE1202) 1764
Bone Marrow Services (PE1204) 1765
Public Transport (Equal Access) (PE1206) 1767
Robert the Bruce's Castle Gardens (PE1209) 1768
Bus Services (Rural Areas) (PE1215) 1768
Enterprise Education (PE1216) 1769
Licensing Reform (PE1217) 1769
Clostridium Difficile (Public Inquiry) (PE1225) 1770
Biological Data (PE1229) 1771
Public Service Contracts (National Framework) (PE1231) 1772
NEW PETITIONS (NOTIFICATION) 1777

Public Petitions Committee
8th Meeting 2009, Session 3

CONVENER

*Mr Frank McAveety (Glasgow Shettleston) (Lab)

DEPUTY CONVENER

*John Farquhar Munro (Ross, Skye and Inverness West) (LD)

COMMITTEE MEMBERS

*Bill Butler (Glasgow Anniesland) (Lab)
*Nigel Don (North East Scotland) (SNP)
*Marlyn Glen (North East Scotland) (Lab)
*Robin Harper (Lothians) (Green)
*Anne McLaughlin (Glasgow) (SNP)
*Nanette Milne (North East Scotland) (Con)
*John Wilson (Central Scotland) (SNP)

COMMITTEE SUBSTITUTES

Claire Baker (Mid Scotland and Fife) (Lab)
Jamie McGrigor (Highlands and Islands) (Con)
Christina McKelvie (Central Scotland) (SNP)
Nicol Stephen (Aberdeen South) (LD)

*attended

THE FOLLOWING ALSO ATTENDED:

Andrew Bailey (Pars Supporters Trust)
Claire Baker (Mid Scotland and Fife) (Lab)
Sarah Boyack (Edinburgh Central) (Lab)
Christine Grahame (South of Scotland) (SNP)
Margo MacDonald (Lothians) (Ind)
Michael McMahon (Hamilton North and Bellshill) (Lab)
John Park (Mid Scotland and Fife) (Lab)
Deborah Paton (Pars Supporters Trust)
Stanley Player
Stephen Taylor (Pars Supporters Trust)

CLERK TO THE COMMITTEE

Fergus Cochrane

ASSISTANT CLERK

Franck David
Linda Smith

LOCATION

Committee Room 1